Menu Toggler

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

Stworzenie kursu online to emocjonujące wyzwanie, które może przynieść ogromne korzyści zarówno edukatorom, jak i uczniom. Jednakże, zarówno brak pomysłów na kurs online, jak i ich nadmiar, mogą stanowić przeszkodę. Aby pomóc Ci przejść od pomysłu do realizacji, przygotowaliśmy ten krótki przewodnik. Pomoże Ci on ocenić i wybrać najlepszy temat dla Twojego kursu.

Krok 1: Wypisz wszystkie pomysły, pasje i umiejętności (określ temat kursu)

Pierwszy krok w tworzeniu kursu online powinien zaczynać się od głębokiej refleksji nad sobą. Chodzi o analizę własnych zainteresowań oraz umiejętności. Przygotowanie kursu wymaga czasu i zaangażowania, więc ważne jest, aby wybrać temat, który Cię pasjonuje i w którym czujesz kompetencje. Oto, jak można to zrobić:

Zidentyfikuj swoje pasje i hobby

Stwórz listę wszystkich tematów, które Cię fascynują. Mogą to być tematy, o których lubisz czytać, oglądać filmy czy rozmawiać z innymi. Nie zapomnij o hobby, które może wydawać się na pierwszy rzut oka niezwiązane z edukacją online. Czasami najbardziej niszowe zainteresowania mogą przyciągnąć zaangażowaną i lojalną społeczność. Przykładem może być Szkoła Pianina lub Szkoła Fotografa.

Rozpoznaj swoje umiejętności

Oprócz pasji, ważne jest, aby zidentyfikować swoje umiejętności. Jakie są Twoje mocne strony? W czym jesteś ekspertem? To może obejmować zarówno umiejętności zawodowe, jak i te nabyte w życiu prywatnym. Zwróć uwagę na wszelkie certyfikaty lub szkolenia, które ukończyłeś, mogą one dodać wartości do Twojego kursu.

Połącz pasje z umiejętnościami

Znajdź punkt styku:  Poszukaj tematów, które łączą Twoje pasje z umiejętnościami. Kursy oparte na takich połączeniach są często najbardziej autentyczne i przyciągają klientów. Nie bój się eksperymentować z połączeniami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieoczywiste. Niekiedy to właśnie unikalne połączenia tworzą najbardziej porywające i innowacyjne kursy.

Zacznij od stworzenia listy wszystkich tematów, które przychodzą Ci do głowy podczas tej analizy. Nie oceniaj ich na tym etapie; zapisz wszystko, co Ci się nasunie. Najważniejsze jest, aby nie ograniczać swojej kreatywności. Niezależnie od tego, czy masz już jasną wizję tematu, czy dopiero szukasz inspiracji, ważne jest, aby dać przestrzeń wszystkim swoim przemyśleniom.

Krok 2: Ocen potencjalną wartość dla klientów

Przeanalizuj każdy pomysł pod kątem potencjalnej wartości dla Twoich klientów. Ten krok pomoże Ci zrozumieć, które z Twoich pomysłów mają największy potencjał, aby przekształcić się w udany kurs. Udany, czyli taki, który ludzie będą chcieli kupić i z których będą czerpać realne korzyści.

Zidentyfikuj potrzeby i problemy, które rozwiąże Twój kurs

Na początku zastanów się, jakie konkretne problemy lub potrzeby może rozwiązać każdy z Twoich pomysłów na kurs. Czy są to problemy powszechne i znaczące dla szerokiej grupy ludzi?

Przykład: Umiesz usypiać małe dzieci i sprawiać aby przesypiały całe noce bez płaczu i pobudek. Z drugiej strony umiesz gotować super pyszny rosół. Patrząc na rodzaj i wartość problemu, lepszym wyborem będzie kurs dot. usypiania dzieci. 

Bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi klientami mogą dostarczyć cennych wskazówek na temat ich potrzeb i problemów.

Krok 3: Określ idealnego klienta (i oceń)

Zrozumienie, kim jest Twój idealny klient, pozwoli Ci lepiej dopasować ofertę kursu do oczekiwań i potrzeb uczestników. Gdy poznasz swoją grupę docelową, będziesz mógł tworzyć materiały dopasowane do ich oczekiwań. Dzięki temu, Twoje treści będą bardziej angażujące.

Zastanów się nad ich możliwościami finansowymi

Ocena możliwości finansowych Twoich potencjalnych klientów jest ważna, aby ustalić cenę kursu. Rozważ, ile mogą być skłonni zapłacić za rozwiązanie ich problemów lub osiągnięcie celów.

Zastanów się także, jak dużą wartość Twój kurs wnosi do życia Twoich klientów. To pomoże Ci ustalić odpowiednią cenę, która odzwierciedla tę wartość, ale jest też akceptowana przez Twoją grupę docelową.

Określ, czy chciałbyś z nimi pracować

Przemyśl, czy potencjalni klienci pasują do Twoich wartości i czy będzie Ci przyjemnie z nimi pracować. Długoterminowe relacje z klientami są ważne. Warto więc wybierać grupy docelowe, z którymi łatwo Ci się komunikuje i które szanują Twoją pracę.

Określenie idealnego klienta to fundament skutecznej strategii marketingowej dla Twojego kursu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dostosować i promować swoją ofertę, aby odpowiadała na oczekiwania i potrzeby uczestników.

Krok 4: Oceń Swoją Przyjemność z Tworzenia Kursu

Tworzenie kursu online wymaga zaangażowania czasu, energii i zasobów. Wybierając temat, który lubisz i który jest cenny dla klientów, zapewnisz sobie satysfakcję i unikniesz wypalenia podczas pracy.

Analizuj swoje pasje

Zastanów się, czy temat kursu naprawdę pasjonuje Cię na tyle, że chcesz spędzać nad nim kolejne miesiące (lub nawet lata) swojego życia. Czy temat jest dla Ciebie fascynujący nawet poza kontekstem zawodowym? Rozważ, czy praca nad tym kursem da Ci możliwość dalszego rozwoju osobistego i zawodowego. Czy będziesz mógł zgłębiać nowe obszary, uczyć się i rozwijać?

Zrozum swoją motywację

Zastanów się, jak tworzenie tego kursu wpisuje się w Twoje długoterminowe cele zawodowe i osobiste. Czy kurs jest krokiem do realizacji większej wizji?

Sprawdź, czy temat kursu odzwierciedla Twoje wartości i misję życiową. Kursy tworzone z głębokim poczuciem celu to często te, które przynoszą najwięcej satysfakcji zarówno twórcom, jak i uczestnikom.

Krok 5: Wybierz najlepszy temat kursu

Na podstawie oceny trzech parametrów (kroki 2, 3 i 4) wybierz temat, który najbardziej obiecuje sukces. Jeśli masz trudności z wyborem, rozważ połączenie kilku tematów w jeden kurs, jeśli są one ze sobą powiązane (tzw. idea sex).

Unikalna Propozycja Sprzedaży (USP)

Dla wybranego tematu określ dwa USP, czyli powody, dla których klienci powinni wybrać właśnie Twój kurs. Czy jest to Twoje unikalne doświadczenie, dodatkowe materiały, czy może indywidualne podejście do każdego ucznia?

Przykłady: 

  • Od 5 lat też jestem rolnikiem i spędziłem na roli 25 lat. Robię kurs dla początkujących rolników.
  • W kursie o graniu na harmonijce dobieramy Ci Twoją harmonijkę pod Ciebie (w gratisie). Wysyłamy pocztą.

Ocena Rynku

Zastanów się, czy działasz na “dobrym rynku”. Co to pojęcie oznacza?

Można wytłumaczyć to w prosty sposób: dobry rynek to taki, gdzie:

  • jest duża liczba osób, która boryka się z danym problemem
  • jest mała podaż produktów, które rozwiązują ich problem (kursy online)
  • ludzie chętnie zapłacą za rozwiązanie swojego problemu wysoką cenę.

Walidacja Pomysłu

Przed finalnym zobowiązaniem się do tematu, przeprowadź walidację pomysłu. Skontaktuj się z potencjalnymi klientami i zobacz, czy są zainteresowani Twoim kursem. Jeśli odpowiedź jest pozytywna (7 na 10 osób, które Ci odpiszą jest zainteresowanych), to znak, że jesteś na dobrej drodze.

Stosując się do porad z tego oraz poprzedniego artykułu, masz szansę znaleźć idealny temat Twojego kursu online. Będzie on nie tylko cenny dla twoich klientów, ale również sprawi, że praca przyniesie ci dużą satysfakcję.

Co dalej?

Pamiętaj, że sukces Twojego kursu zależy nie tylko od wybranego tematu, ale także od Twojej pasji i zaangażowania w jego tworzenie. Walidacja pomysłu to bardzo ważny etap, dzięki któremu możesz sprawdzić, czy potencjalni klienci są zainteresowani Twoim kursem. Pozwala ona także dostosować ofertę do ich oczekiwań, zanim kurs zostanie wprowadzony na rynek.

Wiesz już, jak przejść przez proces i znaleźć idealny temat. Ale to dopiero początek!

Jeśli czujesz, że jesteś gotowy na kolejny krok, ale potrzebujesz dodatkowej wiedzy i wsparcia, mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Serdecznie zapraszamy Cię na darmowe szkolenie online: Jak zarabiać na sprzedaży wiedzy?

Zobacz więcej

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

eduworlds at 22 marca, 2024

W świecie edukacji online, wydaje się, że to nasza wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem dla znalezienia pomysłu na kurs online. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, gdy próbujemy zweryfikować, czy nasz pomysł naprawdę ma potencjał na rynku. W tym artykule, przybliżymy jak podejść do wyboru tematu własnego kursu online. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze oraz stworzyć produkt, […]

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

eduworlds at 14 marca, 2024

Sprzedawanie to sztuka, a ustalanie ceny? To mistrzostwo strategii, które odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy. Na początku swojej drogi, każdy przedsiębiorca musi rozwiązać zagadkę: jak ustalić ceny produktów i usług, by przyciągnąć klientów i zarobić? Zapraszamy do lektury! Cztery podejścia do ustalania ceny, które mogą Ci pomóc: 1. Koszt plus marża: Uważaj, gdzie […]

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

eduworlds at 20 listopada, 2023

Social media stały się naszą codziennością. Każdego dnia przeglądamy profile, przewijamy setki postów, lajkujemy, komentujemy, udostępniamy. To świetne narzędzie do komunikacji, rozrywki, zdobywania wiedzy… A jak wyglądają z perspektywy twórcy? Dziś przyjrzymy się temu z nieco innego punktu widzenia. Naszym przewodnikiem po social mediach będzie Hubert, współzałożyciel i współprowadzący Rabat Alert. To profil, który na […]