Menu Toggler

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

Social media stały się naszą codziennością. Każdego dnia przeglądamy profile, przewijamy setki postów, lajkujemy, komentujemy, udostępniamy. To świetne narzędzie do komunikacji, rozrywki, zdobywania wiedzy… A jak wyglądają z perspektywy twórcy? Dziś przyjrzymy się temu z nieco innego punktu widzenia. Naszym przewodnikiem po social mediach będzie Hubert, współzałożyciel i współprowadzący Rabat Alert. To profil, który na TikToku i Instagramie zgromadził już ponad 400 000 obserwujących. 

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Hubertem.

Skąd pomysł na założenie profilu z rabatami? Jaka była Wasza inspiracja?

W czerwcu 2022 wraz ze wspólnikiem Miłoszem wpadliśmy na pomysł profilu Rabat Alert. Na samym początku nie mieliśmy konkretnego pomysłu na to, co dokładnie chcemy robić.

Był to trudny czas w Polsce, ponieważ mieliśmy do czynienia ze świeżym konfliktem na Ukrainie, co wywoływało ogromną niepewność. Ten kontekst również wpłynął na naszą decyzję. Zdecydowaliśmy się stworzyć profil, który będzie oparty na codziennym dzieleniu się promocjami, rabatami oraz wskazówkami dotyczącymi oszczędzania. Zauważyłem, że ludzie bardzo potrzebują pomocy w tym zakresie.

W tym czasie pracowałem jeszcze jako e-commerce manager i widziałem, jak nastroje społeczeństwa wpływały na sprzedaż, a w naszym przypadku na jej spadek. Ludzie zaczęli mocno oszczędzać, a ja osobiście bardzo odczuwałem ten trend. Nasz pomysł opierał się na potrzebach społeczeństwa. Codzienne okazje zakupowe są czymś, co przyda się praktycznie każdemu, więc wiedzieliśmy, że to ma potencjał. Sam profil wystartowaliśmy we wrześniu 2022.

jak pozyskać obserwujących tik tok rabat alert
Tik Tok Rabat Alert

Jak pozyskać obserwujących? Złote zasady tworzenia kontentu

Często spotykam osoby, które zaczynają pracę z krótkimi formatami wideo i wydaje im się, że to jest coś trudnego i tajemniczego. Jednak prawda jest taka, że można osiągnąć sukces, trzymając się kilku kluczowych zasad.

 1. Zacznij od wartości: Zaczynając tworzyć treści, upewnij się, że Twój film lub post niesie ze sobą jakąś wartość dla widza. To może być rada, wskazówka, czy coś, co rozwiązuje konkretne problemy związane z Twoją niszą.
 2. Pierwsze trzy sekundy: Złap uwagę widza w pierwszych trzech sekundach filmu. Skoncentruj się na zaskoczeniu lub przyciągnięciu uwagi w inny kreatywny sposób.
 3. Efektywny nagłówek: Twórz nagłówki, które przyciągają uwagę i wywołują ciekawość. Nagłówek powinien oddać istotę treści.
 4. Dynamika i tempo: Dla utrzymania uwagi widzów, staraj się zachować tempo i dynamikę w filmie. Nawet jeśli jesteś osobą spokojną - dostosuj się do formatu.
 5. Wywołuj emocje: Oprócz zainteresowania, daj widzom coś, co sprawi, że chcą to podzielić się z innymi. Buduj treści, które wywołują emocje.
 6. Długość filmu: Stwórz filmy trwające idealnie od 20 do 30 sekund. Krótsze filmy są bardziej atrakcyjne dla widzów i mają większą szansę na zwiększenie wskaźnika utrzymania uwagi.
 7. Muzyka w tle: Dodaj delikatną muzykę w tle, najlepiej instrumentalną. Muzyka może podkreślać treść, ale nie powinna jej dominować ani być zbyt inwazyjna.
 8. CTA, czyli Call to Action: Zachęć widzów do interakcji na końcu filmu. Poproś ich o obserwację Twojego profilu lub udostępnienie treści. Upewnij się, że prośba jest krótka i kreatywna.

Lepiej skoncentrować się na sprawdzonym formacie czy eksperymentować?

U nas znalezienie odpowiedniego formatu było trudne. Wiedzieliśmy, jaką wartość chcemy dostarczać społeczności, ale nie wiedzieliśmy, jak przyciągnąć widzów. Dopiero po kilku miesiącach odkryliśmy, co działa, głównie dzięki zrozumieniu dynamiki krótkich formatów i ciągłemu doskonaleniu naszych umiejętności.

Uważam, że jeśli mamy format, który działa, powinniśmy się na nim skupić. Zwłaszcza na początku budowania profilu. Często poszukiwania odpowiedniego formatu mogą trwać długo, dlatego warto kontynuować to, co działa. Uważam, że powinniśmy korzystać z formatu, który przynosi efekty, dopóki nie wyczerpie się jego potencjał. Jednak warto być elastycznym i myśleć o nowych pomysłach już wcześniej. Dzięki temu będziemy mogli szybko je wdrożyć, gdy stary format zacznie się wyczerpywać.

U nas na przykład wprowadzenie formatu scenkowego okazało się strzałem w dziesiątkę i kontynuujemy go, ale wcześniej eksperymentowaliśmy z różnymi formatami, zanim znaleźliśmy ten idealny. Pamiętajmy, że wyjątkowy format może pomóc w budowaniu rozpoznawalności profilu, więc warto być oryginalnym.

Dlaczego zdecydowaliście się pozostać anonimowi?

Zakładając ten profil i wyznaczając cele, wiedzieliśmy, że osiągnięcie rozpoznawalności wiązałoby się z utratą prywatności. Patrząc na doświadczenia innych twórców, zrozumieliśmy, że chcielibyśmy zachować pewien poziom anonimowości, aby móc normalnie żyć. Warto wspomnieć, że to podejście ma swoje korzyści, zwłaszcza teraz, kiedy możemy skupić się na treści i niezależnie od naszego wyglądu czy tożsamości osiągać sukces.

Początkowo miałem również trudności z występowaniem przed kamerą. Dla tych, którzy zaczynają i mają obawy przed występowaniem na wizji, polecam zacząć od tworzenia treści bez pokazywania twarzy. Można to zrobić kreatywnie i skupić się na ciekawym przekazie.

Dla wielu ludzi kontakt z ludźmi jest kluczowy w social mediach, więc jeśli jesteśmy charyzmatyczni lub ciekawi, warto pokazać tę stronę siebie. Jednak jeśli obawiamy się konsekwencji albo nie chcemy się ujawniać, niech to nie będzie przeszkodą. Zamiast tego, spróbujmy znaleźć jakiś element charakterystyczny lub sposób komunikacji, który nas wyróżni, jak w naszym przypadku megafon.

Największe trudności w prowadzeniu profilu Rabat Alert

Razem z Miłoszem, moim wspólnikiem, idealnie się uzupełniamy. Ja mam tendencję do perfekcjonizmu. Ważną wskazówką dotyczącą tworzenia krótkich formatów wideo jest na pewno umiar i zdolność do zdystansowania się. Czasem warto pokazać film komuś do oceny, na przykład innemu twórcy, żeby poznać zewnętrzne spojrzenie. 

U nas to, że obaj jesteśmy różni, pomaga nam znaleźć złoty środek. Ja mogę być perfekcjonistą, a Miłosz może przyspieszać proces tworzenia, więc spotykamy się gdzieś po środku. To pomaga nam utrzymać równowagę.

Wyzwaniem były również pierwsze trzy miesiące działania profilu. Nasze filmy miały niskie zasięgi. To było frustrujące, ale ciągłe poszukiwania pozwoliły nam znaleźć właściwą drogę. Po zrozumieniu, co działa, zdobywanie nowych obserwujących stało się znacznie łatwiejsze.

Jednak naszym największym wyzwaniem było nie tylko zdobycie społeczności, ale także dbanie o nią i budowanie relacji. W tym celu wprowadziliśmy na przykład codzienne relacje na Instagramie, w których umieszczamy warte uwagi rabaty i promocje. Relacje z promocjami są publikowane od pierwszego dnia istnienia profilu, wrzucamy je codziennie, a nasi obserwujący naprawdę je doceniają.

Warto zrozumieć, że zasięgi i liczby to nie wszystko. Ważniejsza jest jakość relacji z naszą społecznością, a to wymaga czasu i staranności.

@rabat.alert

Od jutra JEDNODNIOWE promocje w Biedronce znowu dostępne! 🐞 #rabatalert #biedronka #oszczedzanie #zakupy #oszczedzaniepieniedzy

♬ Alone - Official Sound Studio

Przełomowe momenty i sukcesy w mediach społecznościowych

Sukces to duże słowo, ale myślę, że w naszym przypadku największym osiągnięciem było tempo wzrostu, czego zupełnie się nie spodziewaliśmy. 

Na początku fantazjowaliśmy, że super by było w rok zbudować na Instagramie profil, który ma 100 tysięcy obserwujących. O Tik Toku za bardzo nie rozmawialiśmy, chociaż ten profil finalnie jest większy.

Jednak przez pierwsze 3 miesiące na naszych mediach społecznościowych niewiele się działo. Pierwszy tysiąc obserwujących na Instagramie zdobyliśmy 23 grudnia poprzedniego roku. W ciągu kolejnego miesiąca, do 22 stycznia, ta liczba wzrosła do 10 tysięcy, a to wszystko za sprawą jednego filmu, który zdobył 2 miliony wyświetleń. To był moment, który pokazał nam potęgę krótkich formatów wideo i dał nam ogromny przyrost obserwujących.

30 kwietnia mieliśmy już 100 tysięcy obserwujących na Instagramie. To naprawdę brzmi niewiarygodnie, biorąc pod uwagę początki. Teraz, niecały miesiąc temu, osiągnęliśmy już 200 tysięcy.

Nasze wzrosty były naprawdę zaskakujące, ale dla nas najważniejszy jest nie tylko sukces w postaci liczby obserwujących, ale także jakość relacji z naszą społecznością. To nieustanne doskonalenie, codzienne dostarczanie wartości i dbanie o naszych odbiorców są kluczowe dla naszego sukcesu.

Warto również wspomnieć o przenoszeniu ruchu z Tik Toka na Instagrama, co udało nam się naprawdę bardzo dobrze. Często u twórców na tych obu platformach możemy zauważyć duże różnice. Tutaj balansowanie i umiejętność zachęcenia widzów do odwiedzenia Instagrama odgrywają kluczową rolę.

29 września minął rok prowadzenia profilu i zdobyliśmy w tym czasie ponad 200 000 na instagramie i ponad 270 000 na TikToku.

Sprawdź media społecznościowe Rabat Alert:

Jakie są Wasze plany na przyszłość w Internecie?

Jest pewna część naszego planu, którą chciałbym się podzielić. Równocześnie jest to rada dla każdego, kto zajmuje się tworzeniem treści wideo. Tworząc materiały wideo na platformy takie jak TikTok, Instagram, Facebook i YouTube, warto przemyśleć strategię dystrybucji.

Na początku naszej działalności skupiliśmy się głównie na Instagramie i TikToku. Teraz rozszerzamy naszą obecność na Facebooka i YouTube. To podejście pozwala na angażowanie widzów z różnych platform jednym materiałem wideo.

Planujemy kontynuować publikację naszych filmów na tych platformach i mamy nadzieję, że zyskamy tam większą społeczność. W przyszłości planujemy również rozszerzyć naszą działalność o dłuższe formaty wideo na YouTube.

Co jeszcze? W planach mamy wprowadzenie produktów online, ale na razie nie jestem gotów ujawnić szczegółów. Te produkty będą oparte na treściach, które publikujemy na naszych profilach. Jestem przekonany, że to krok w kierunku rozwoju naszej marki i biznesu.

Jakie narzędzia, aplikacje i sprzęt uważasz za najbardziej przydatne w kontekście social mediów?

Zaczynając od podstaw, aby rozpocząć tworzenie treści wideo, warto rozważyć następujące elementy:

 • Telefon z dobrym aparatem: Nie trzeba od razu inwestować w drogi sprzęt. Wystarczy telefon z dobrym aparatem, który jest dostępny u większości osób.
 • Dobre światło: Na początku nie trzeba inwestować w zaawansowane oświetlenie. Wykorzystajmy naturalne światło dzienne, które jest dostępne za darmo. Dobrze oświetlone pomieszczenie to klucz do udanych nagrań.
 • Słuchawki z mikrofonem: Słuchawki, które posiadają mikrofon, mogą znacząco poprawić jakość dźwięku w nagraniach. Nie trzeba od razu inwestować w drogi sprzęt audio. Na początku można korzystać nawet z takich słuchawek, jak EarPods, które mają wbudowany mikrofon. W razie potrzeby można później poprawić jakość dźwięku w postprodukcji. 

Jeśli ktoś nie posiada droższego telefonu z zaawansowanym aparatem, zawsze można rozważyć korzystanie z aplikacji do edycji wideo oraz montażu dźwięku, co pozwala poprawić jakość treści.

Dla osób, które chcą zainwestować w sprzęt, polecamy:

 • mikrofon Rode Wireless Go II
 • gimbal DJI Osmo Mobile SE

Jeśli planujemy nagrywać scenki z tłem można taki ekran stworzyć samodzielnie z zielonych kartek, co jest rozwiązaniem ekonomicznym. My właśnie tak stworzyliśmy swój green screen.

W kwestii narzędzi do montażu, warto rozważyć aplikacje takie jak CapCut lub InShot, które są dostępne za darmo i pozwalają na edycję filmów. Planowanie treści oraz generowanie pomysłów można wesprzeć, korzystając z pomocy sztucznej inteligencji, takiej jak chat GPT
Istnieje także aplikacja Captions, która opiera się na sztucznej inteligencji i generuje napisy automatycznie na podstawie dźwięku. Jest to jedyna płatna aplikacja z jakiej korzystamy.

Co wynosisz ze społeczności ShareSharks?

Poznając Mirka zmieniłem swoje podejście do wartości tkwiącej w społecznościach online. Z czasem dołączyłem do wielu różnych jego społeczności. Teraz jestem praktycznie wszędzie, ponieważ w każdej z tych grup znajduję jakąś wartość dla siebie.

ShareSharks jest dla mnie czymś w rodzaju inkubatora dla twórców treści online. To miejsce, w którym można się podzielić swoimi pomysłami, uzyskać wsparcie od innych osób i nauczyć się od tych, którzy już osiągnęli sukces w tym obszarze. Działa to bardzo podobnie do inkubatorów dla przedsiębiorców, gdzie możesz uzyskać wsparcie i wskazówki od doświadczonych osób.

Jestem przekonany, że uczestnictwo w takich społecznościach przyspiesza rozwijanie się. Dzięki dostępowi do wiedzy i doświadczenia innych członków, można unikać wielu pułapek i błędów, które często spotykają początkujących twórców treści.


Dzięki Hubertowi dowiedzieliśmy się, że prowadzenie profilu w mediach społecznościowych to znacznie więcej niż tylko tworzenie kreatywnych treści. Warto pamiętać, że sukces w tej dziedzinie nie przychodzi sam - wymaga wysiłku, nauki na błędach i wsparcia od innych. Hubert udowodnił, że ciężka praca i zaangażowanie mogą prowadzić do osiągnięcia imponujących wyników, nawet w dynamicznym świecie mediów społecznościowych.

Jest to także świetny przykład na to, jak istotną rolę odgrywa wsparcie społeczności. Członkowie społeczności Share Sharks wspólnie rozwiązują problemy i pokonują wyzwania związane z byciem twórcą treści w mediach społecznościowych.

Chcesz zobaczyć, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy?

Zobacz więcej

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

eduworlds at 4 kwietnia, 2024

Stworzenie kursu online to emocjonujące wyzwanie, które może przynieść ogromne korzyści zarówno edukatorom, jak i uczniom. Jednakże, zarówno brak pomysłów na kurs online, jak i ich nadmiar, mogą stanowić przeszkodę. Aby pomóc Ci przejść od pomysłu do realizacji, przygotowaliśmy ten krótki przewodnik. Pomoże Ci on ocenić i wybrać najlepszy temat dla Twojego kursu. Krok 1: […]

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

eduworlds at 22 marca, 2024

W świecie edukacji online, wydaje się, że to nasza wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem dla znalezienia pomysłu na kurs online. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, gdy próbujemy zweryfikować, czy nasz pomysł naprawdę ma potencjał na rynku. W tym artykule, przybliżymy jak podejść do wyboru tematu własnego kursu online. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze oraz stworzyć produkt, […]

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

eduworlds at 14 marca, 2024

Sprzedawanie to sztuka, a ustalanie ceny? To mistrzostwo strategii, które odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy. Na początku swojej drogi, każdy przedsiębiorca musi rozwiązać zagadkę: jak ustalić ceny produktów i usług, by przyciągnąć klientów i zarobić? Zapraszamy do lektury! Cztery podejścia do ustalania ceny, które mogą Ci pomóc: 1. Koszt plus marża: Uważaj, gdzie […]