Menu Toggler

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

Jak wybrać lub znaleźć pomysł na kurs online? Odkryj swoją niszę i idealnego klienta

W świecie edukacji online, wydaje się, że to nasza wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem dla znalezienia pomysłu na kurs online. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, gdy próbujemy zweryfikować, czy nasz pomysł naprawdę ma potencjał na rynku. W tym artykule, przybliżymy jak podejść do wyboru tematu własnego kursu online. Aby zaoszczędzić czas i pieniądze oraz stworzyć produkt, który spełni oczekiwania Twoich klientów. No to zaczynamy!

1. Określ niszę dla swojego kursu online

Wybór odpowiedniej niszy bardzo ważnym krokiem w procesie tworzenia kursu online. Nisza powinna być dostosowana do Twoich pasji, umiejętności i wiedzy specjalistycznej. Jednocześnie powinna odpowiadać na konkretne potrzeby i problemy potencjalnych klientów. Wybór niszy pozwala na skupienie się na dostarczaniu szczególnej wartości, która wyróżni Twój kurs spośród innych.

Ćwiczenie - Wypisz pomysły, w których jesteś dobry

A teraz zadanie, które bardzo pomoże Ci, jeżeli jeszcze jesteś w fazie wyboru tematu na swój pierwszy kurs online:

Weź kartkę papieru i wypisz 20 rzeczy, w których czujesz się kompetentny, potrafisz robić, w których czujesz się dobrze. Mogą to być umiejętności zawodowe, hobby, zainteresowania czy nawet codzienne czynności, w których się wyróżniasz. Ta lista pomoże Ci zidentyfikować obszary, w których mógłbyś tworzyć wartościowe treści edukacyjne (w tym własny kurs).

Sprecyzuj wstępnie temat kursu

Podczas definiowania swojej niszy ważne jest, aby nie iść w zbyt ogólną tematykę. Im bardziej specyficzny i ukierunkowany temat kursu, tym łatwiej będzie Ci znaleźć swoją grupę docelową. Przykład: Zamiast tworzyć kolejny kurs języka angielskiego, warto zawęzić grupę docelową: kurs angielskiego dla lekarzy anastezjologów wyjeżdżających do pracy za granicą. Takie zawężenie znacznie zwiększa szanse na sukces kursu, bo dociera do konkretnej grupy ludzi.

2. Zidentyfikuj problem, który mógłby rozwiązać Twój kurs online

Ludzie inwestują w kursy online, które oferują rozwiązania problemów, z którymi się borykają. Te problemy mogą dotyczyć braku umiejętności, potrzeby zaoszczędzenia czasu lub chęci zwiększenia dochodów. Kluczem jest identyfikacja problemu. Powinien on być na tyle istotny, by potencjalni uczestnicy byli skłonni zapłacić za jego rozwiązanie.

Kategorie problemów:

1. Problemy, których ludzie nie chcą rozwiązywać samodzielnie

Często zdarza się, że problem, który my widzimy, w rzeczywistości wydaje się mały lub nieważny dla potencjalnych klientów. Przykładem jest np. kurs pieczenia chleba. W takim przypadku trudno jest przekonać klientów do nabycia kursu. Nie widzą oni sensu zakupu (szczególnie gdy kurs wycenisz na wyższą kwotę), gdy w internecie aż roi się od przepisów, a w co drugim domu znajduje się Thermomix.

2. Problemy wynikające z ograniczeń (czas, pieniądze)

Ludzie często napotykają na przeszkody takie jak brak czasu lub brak odpowiedniej ilości pieniędzy. Uniemożliwiają im one realizację pewnych zadań lub naukę nowych umiejętności. Kursy, które oferują rozwiązania pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze, mogą być bardzo atrakcyjne. Mogą to być kursy o zarządzaniu czasem, finansami lub "zrób to sam", oraz takie, które pomagają zaoszczędzić na zatrudnianiu specjalistów lub kupowaniu różnych rzeczy.

3. Problemy, których ludzie nie są w stanie rozwiązać samodzielnie

To kategoria, w której ludzie dostrzegają swój problem i mają realną chęć jego rozwiązania. Brakuje im natomiast niezbędnej wiedzy, umiejętności lub doświadczenia. Często szukają sposobów na rozwiązanie problemu (i mogą w ten sposób trafić na kurs). To tutaj Twój kurs online  może przynieść największą wartość. Przykłady kursów z tej kategorii: specjalistyczne szkolenia branżowe, bardzo niszowe tematy (np. zakładanie firmy w Portugalii), dokładne instrukcje na przejście przez skomplikowany proces. Takie kursy mogą liczyć na największe zainteresowanie i gotowość do zapłacenia za nie przez klientów.

Jak zidentyfikować problem klienta?

  • Badania rynku: Użyj zasobów online, takich jak: media społecznościowe czy blogi branżowe, aby zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby z Twojej niszy (w której chcesz stworzyć kurs). Pytaj o to, co sprawia im trudność, na jakie przeszkody natrafiają i jakich rozwiązań szukają.
  • Analiza konkurencji: Przejrzyj oferty konkurencyjnych kursów. Zwróć uwagę, które problemy są już adresowane i gdzie pojawiają się luki, które Ty możesz wypełnić.
  • Rozmowy z potencjalnymi klientami: Bezpośrednia komunikacja z potencjalnymi klientami może dostarczyć cennych informacji. Możesz przeprowadzić ankiety lub nieformalne rozmowy 1:1, aby zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania.

3. Idealny klient - określ go i zweryfikuj

Przed rozpoczęciem pracy nad kursem ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, kim jest Twój idealny klient. To pozwoli Ci lepiej dostosować treści kursu do ich potrzeb oraz efektywniej komunikować się z nimi w trakcie sprzedaży.

Jak zdefiniować idealnego klienta

Demografia: Określ cechy demograficzne Twojej grupy docelowej, takie jak: wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć kontekst życiowy Twoich potencjalnych klientów.
Wskazówka: Najlepiej aby Twój idealny klient miał pieniądze.

Cele i aspiracje: Zastanów się, jakie cele, marzenia i aspiracje mają Twoi potencjalni klienci. Co chcieliby osiągnąć dzięki Twojemu kursowi? Jakie transformacje w swoim życiu uważają za ważne i czego dotyczą (rozwój zawodowy, zdrowie etc.)?

Wyzwania i bariery: Rozpoznaj, jakie wyzwania, problemy i przeszkody mogą napotkać Twoi uczestnicy w dążeniu do swoich celów. Zrozumienie tych bariery pozwoli Ci lepiej dostosować kurs, aby oferował skuteczne rozwiązania.
Wskazówka: Możesz pytać o problemy (pytania otwarte). Np. “Co najbardziej blokuje Cię w stworzeniu własnego kursu online?” Ludzie lubią dzielić się takimi informacjami.

Zachowania i zwyczaje: Zidentyfikuj, gdzie Twoi idealni klienci spędzają czas online, jakie treści konsumują, które platformy społecznościowe preferują. Ta wiedza jest kluczowa dla skutecznej promocji Twojego kursu. Jeżeli Twoi idealni klienci nie korzystają z TikToka, to nie ma sensu kierować tam reklam i treści.

4. Zweryfikuj swoje założenia - pomysł na kurs

Sekret tworzenia udanego kursu leży nie tylko w pasji i wiedzy, którą chcesz przekazać, ale również w strategicznym podejściu do sprawdzenia Twojego pomysłu. Proces ten pozwala oszczędzić czas i zasoby (które mogłyby zostać zmarnowane na tworzenie kursu), ale także znacznie zwiększa szanse na sukces sprzedażowy.

1. Obserwacja

Na samym początku procesu walidacji znajduje się obserwacja. Zbierasz informacje o potencjalnych problemach, które Twój kurs mógłby rozwiązać, oraz o osobach, które mogłyby być nim zainteresowane. Obserwujesz np. fora internetowe, grupy dyskusyjne, blogi branżowe oraz media społecznościowe, aby zrozumieć potrzeby, preferencje oraz wyzwania Twojej grupy docelowej. 

2. Stawianie hipotezy

Na podstawie zebranych danych, postaw hipotezę dotyczącą Twojego kursu. Na przykład, hipoteza może brzmieć: "Kurs programowania Python dla analityków danych będzie super pomysłem, bo pozwoli osobom pracującym w analizie danych bez doświadczenia w programowaniu nabyć umiejętności, które zwiększą ich wartość na rynku pracy".

3. Założenie

Założenie to konkretne stwierdzenie, które wypływa z Twojej hipotezy i które będziesz testować. Może dotyczyć ono zainteresowania potencjalnych klientów konkretnym tematem kursu, gotowości do zapłaty za kurs, czy preferowanych metod nauki. Na przykład, założenie może brzmieć: "Jeżeli mój kurs w przedsprzedaży kupi 5 osób to jest to dobry znak i działam z tym dalej”.

4. Eksperyment

Następnie przeprowadź eksperyment, aby zweryfikować swoje założenie. Robisz przedsprzedaż Twojego kursu potencjalnie zainteresowanym osobom 1:1 (np. w mailu, w Social Mediach). Realnie sprawdzasz, czy Twój pomysł na kurs ma potencjał.

5. Rezultat

Analizujesz wyniki swojego eksperymentu. Czy ludzie zareagowali pozytywnie (kupili kurs)? Ilu takich ludzi było? Na podstawie tych danych możesz dokonać niezbędnych korekt np. w wyborze tematu kursu, niszy czy określaniu idealnego klienta.

Iteracja i dostosowanie

Proces walidacji nie kończy się na jednym eksperymencie. Jest to cykliczny proces, w którym na podstawie otrzymanych wyników sprawdzasz i udoskonalasz. Pamiętaj, że dobrze przeprowadzona walidacja pomysłu na kurs znacząco zwiększa szanse na sukces.

Podsumowanie

Wybieranie pomysłu na kurs online wymaga zrozumienia własnych mocnych stron i analizy rynku. Musimy także dokładnie poznać potrzeby naszych potencjalnych klientów. Decydując o niszy, ważne jest, by łączyć własne umiejętności i pasje z prawdziwymi potrzebami ludzi. Rozwiązując konkretny problem i oferując wartość, która oszczędza czas, pieniądze lub zwiększa dochody, stworzysz kurs, który ma szanse przyciągnąć klientów.

Tworzenie kursu online to podróż pełna wyzwań, ale która może też przynosząca dużą satysfakcję. Dostarczając wartość i rozwiązując rzeczywiste problemy, możesz stworzyć społeczność wokół swojej marki i pomóc ludziom realizować ich cele. Pamiętaj, by być otwartym na ciągłą naukę i dostosowywanie się. Wtedy Twój kurs online może nie tylko przynosić dochód, ale również zmieniać życie ludzi na lepsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zweryfikować i udoskonalić pomysł na kurs oraz poznać cały proces aż do jego sprzedaży, zapraszamy do Fabryki Kursów. To miejsce, gdzie pogłębisz swoją wiedzę na temat tworzenia, promocji i sprzedaży własnego kursu online. "Fabryka Kursów" to więcej niż zbiór wiedzy. To przede wszystkim praktyczne narzędzia i proces sprawdzony przez setki osób. Tam ze szczegółami dowiesz się, jak przekuć swoją wiedzę w dochodowy kurs online!

Zobacz jak Tomek przekształcił swoją pasję w źródło utrzymania za pomocą kursu online.

Zobacz więcej

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

5 kroków jak wybrać pomysł na kurs online, gdy masz za dużo pomysłów lub nie masz ich wcale

eduworlds at 4 kwietnia, 2024

Stworzenie kursu online to emocjonujące wyzwanie, które może przynieść ogromne korzyści zarówno edukatorom, jak i uczniom. Jednakże, zarówno brak pomysłów na kurs online, jak i ich nadmiar, mogą stanowić przeszkodę. Aby pomóc Ci przejść od pomysłu do realizacji, przygotowaliśmy ten krótki przewodnik. Pomoże Ci on ocenić i wybrać najlepszy temat dla Twojego kursu. Krok 1: […]

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

Jak ustalać ceny produktów i usług? 4 strategie i psychologia cen.

eduworlds at 14 marca, 2024

Sprzedawanie to sztuka, a ustalanie ceny? To mistrzostwo strategii, które odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy. Na początku swojej drogi, każdy przedsiębiorca musi rozwiązać zagadkę: jak ustalić ceny produktów i usług, by przyciągnąć klientów i zarobić? Zapraszamy do lektury! Cztery podejścia do ustalania ceny, które mogą Ci pomóc: 1. Koszt plus marża: Uważaj, gdzie […]

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

Jak pozyskać obserwujących? Rabat Alert ma ich łącznie prawie 500 tysięcy!

eduworlds at 20 listopada, 2023

Social media stały się naszą codziennością. Każdego dnia przeglądamy profile, przewijamy setki postów, lajkujemy, komentujemy, udostępniamy. To świetne narzędzie do komunikacji, rozrywki, zdobywania wiedzy… A jak wyglądają z perspektywy twórcy? Dziś przyjrzymy się temu z nieco innego punktu widzenia. Naszym przewodnikiem po social mediach będzie Hubert, współzałożyciel i współprowadzący Rabat Alert. To profil, który na […]